- Kapsułki dla psów i kotów, których stosowanie wspomaga prawidłową funkcję skóry i odżywienie włosa. Opakowanie zawiera 90 sztuk.
VETEXPERT VetoSkin 90 Kapsułek - Opis Produktu
Preparat dla psów i kotów wspomagający prawidłowe funkcjonowanie skóry, również w przypadku zaburzeń dermatologicznych, takich jak: sucha, łuszcząca się skóra, nadmierne wydzielanie sebum, suchy, matowy i łamliwy włos. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, wspomaga poprawę kondycji skóry, co bezpośrednio przekłada się na polepszenie jakości okrywy włosowej (sierści lub włosa). Jego stosowanie zaleca się zarówno w przypadku zwierząt z suchą i matową skórą, jak i przy nadmiernym wypadaniu sierści oraz wydzielaniu łoju. Podawanie preparatu VetoSkin zmniejsza intensywność świądu i łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry u psów już po 2 miesiącach stosowania.
Skład
- Monostearynian glicerolu
- Olej z ogórecznika
- Olej rybi
- Lecytyna
Analiza Składu
- Białko 4,57%
- Tłuszcz 64,10%
- Popiół 10,85%
- Włókno 0,05%
- Wilgotność 1,06%
Dodatki
- Cynk 17,20 g
- Witamina B1 0,43 g
- Witamina B2 1,08 g
- Witamina B6 0,43 g
- Witamina B12 10,75 mg
- Biotyna 2,15 g
Dawkowanie
1 kapsułka do 15 kg, 2 kapsułki powyżej 15 kg masy ciała/dziennie.
Kapsułkę Twist Off można podać w całości do jamy ustnej lub przeciąć, a następnie jej zawartość wymieszać z karmą lub podać bezpośrednio do jamy ustnej.
Producent nie ogranicza wieku i wielkości zwierzęcia.
Dodatkowe Informacje
Mechanizm działania karmy uzupełniającej VetoSkin opiera się na opisanym w literaturze naukowej działaniu poszczególnych składników tego preparatu:
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6 są jednym z najważniejszych składników pokarmowych zaangażowanych w utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia skóry i sierści. Należą do nich kwasy linolowy i gamma-linolenowy (szczególnie duże ich zawartości znajdują się w oleju z ogórecznika), które pełnią szczególnie istotną rolę w utrzymaniu integralności bariery wodnej skóry. Kwasy te wchodzą w skład specjalnych struktur łączących komórki skóry (tzw. ceramidów). Są to specjalne lipidowe blaszki międzykomórkowe, które uniemożliwiają przenikanie wody między komórkami. Dzięki temu skóra utrzymuje odpowiednią ilość wody, pozostaje elastyczna i sprężysta, nie łuszczy się i nie wysycha. Kwasy omega-3 są powszechnie stosowane w dietach klinicznych przeznaczonych dla psów z zaburzeniami dermatologicznymi (Bauer, 1994).
Wielonienasycone kwasy omega-3 posiadają przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, ponieważ są prekursorami eikozanoidów o działaniu przeciwzapalnym. Zwiększenie ilości tych kwasów w diecie zwierzęcia wymagającego leczenia przeciwzapalnego może spowodować albo zmniejszenie dawki podawanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych albo wręcz całkowity brak konieczności ich stosowania. W przypadku zaburzeń dermatologicznych kwasy tłuszczowe omega-3 mogą ograniczyć występowanie stanu zapalnego w zmienionych chorobowo miejscach, co może mieć bardzo korzystne działanie zmniejszające świąd (Bauer, 1994),.
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 były stosowane jako suplement diety w wielu badaniach przeprowadzonych na psach, w których wykazano, że poprawiają one stan skóry u psów z atopowym zapaleniem skóry (Abba i wsp., 2005).
Cynk jest mikroelementem odgrywającym istotną rolę w procesie proliferacji komórek skóry i bierze udział w procesie gojenia się ran skórnych. Niedobory cynku w diecie psów prowadzą do specyficznych zaburzeń zwanych dermatozami. W ich przebiegu pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne: łuski, krosty oraz owrzodzenia. W przypadku występowania zaburzeń cynku jest on stosowany u psów w różnych postaciach i różnych dawkach (siarczan cynku – 10 mg/kg; glukonian cynku 10 mg/kg) (Hensel, 2010).
Witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) odgrywają kluczową rolę w metabolizmie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 i omega-3. Suplementacja tymi kwasami może nie być skuteczna w przypadku niedoboru tych witamin, ponieważ są one koenzymami wielu enzymów biorących udział w procesach metabolicznych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Witaminą z grupy B jest także biotyna. Podawana doustnie trafia do gruczołów łojowych, a następnie jest wydalana na powierzchnię skóry. Jej obecność w gruczołach łojowych częściowo ogranicza wydzielanie łoju i hamuje intensywność przetłuszczania się skóry, co jest szczególnie korzystne u psów z łojotokiem. (Watson, 1998).